Bugün 21 şubat Dünya Anadil günü. UNESCO ya göre dünyada 2.500 Türkiyede ise 18 dil yok olma tehlikesi ile karşı karşıya!

Dünya Anadil günü munasebetiyle www.gergerim.com'a basın açıklaması sunan Gerger Zaza Dili ve Kültürünü Yaşatma Derneği Başkanı Hasan Aslan ; 

"Bugün 21 şubat Dünya Anadil günü UNESCO ya göre dünyada 2.500 Türkiyede ise 18 dil yok olma tehlikesi ile karşı karşıya ve 2000 yıllık bir tarihe sahip olan  Hint-Avrupa dilleri grubu içindeki irani dillerden en seçkini olan  dilimiz Zazaca Kırılgan(yok olma tehlikesi arz eden) Dillere giriyor yani Dilimiz Her geçen gün yok oluyor Bu sadece dillede sınırlı kalmıyor yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalan birde kültürümüz var. Ülkemizde resmi dil türkçe olduğundan  daha doğrusu hem kürt halkı hemde türk halkı dilimizi kendi nufuzları için kullanıp lehçeleştirmeye çalıştıkları ve dilimizi lehçe olarak kabul ettiklerinden dilimizi geliştiremiyor ve kaybolmasını çaresizlik içerisinde izliyoruz. Ama tek etken bi değil tabiki  dilimiz bilhassa teknolojiye de yenik düşmektir. Teknoloji ile geliştirilen yeni cihazlara zazaca isimler verilememekte bu nedenle bunlar türkçe ismi ile telafuz edilmekte hal böyle oluncada dilimiz köreliyor ve yok olma ile yuz yuze kaliyor. Devletimizin ve ülkemizin çeşitli yerlerindeki derneklerimizin yardımına acil ihtiyaç vardır. Devletimiz UNESCO gibi bir kurumun ayrı bir dil olarak kabul ettiği ve 2006 yılından beridir her yıl kaybolma tehlikesindeki diller sıralamasına koydugu zazaca tanıması gerekmektedir. Derneklerin ise bir an önce bir dil kurumu oluşturup istişare ile teknolojik urunlere zazaca isimler koyması gecmiştede zazaca karşılığı olmadığından kürtçe veya yine türkçeden aldıkları telafuzları zazaca ya çevirmeleri gerekmektedir. Bu dilimizin yok olmamasi için yetkililere ve zaza derneklerine Gerger Zaza dili ve Kültürünü yaşatma derneği olarak çağrımdır" dedi.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları