YÜZYILLARDIR KENDİNE HAS BİR GELENEK ÇİZGİSİNE SAHİP OLAN GERGER'İN DÜĞÜNLERİ DE KENDİNE ÖZGÜ BİR HAVA DA HALEN VARLIĞINI SÜRDÜRMEKTEDİR

  Evlenme çağına gelen oğlanın ana ve babasıdüğün,bayram ve ziyaretlerde kendilerine uygun bir gelin adayı aramayabaşlarlar. Kendilerine uygun olduğuna inandıkları kızı bulduklarında oğluna ‘’Bu kızı sana isteyelim mi ?’’ diye sorarlar. Kız tarafında kızı verip vermemekonusunda ki tek yetkili babadır.

Oğlanbabası, anası kızı beğenirlerse yanına iki üç yakın akrabasını da alarak kızıistemeye giderler. Kısa bir sohbet sonrası kızın babasına ‘’Allah’ın emriPeygamberin kavli ile kızınızı oğlumuza istiyoruz’’ diye sorarlar.

Genelliklekız verme işi bu günle sınırlı kalmaz. Eğer oğlan yabancı ise kız tarafı, oğlantarafının evini,yerini yurdunu, işini ve alışkanlıklarını araştırmayabaşlarlar. Bu araştırmalar sonrası ve aile büyüklerinin olumlu görüşleriylebirlikte oğlan evine haber gönderilir. Oğlan tarafı da bu davete icabet ederekgider ve söz kesilir. Söz kesildiğinin bir işareti olarak kız tarafına biraltın bırakılır. Nişan bırakılan gece genellikle oğlanın çok yakını bir bayankızın yanında kalır.

Kızalıp-vermede en zor kısım ise başlık kesilmesidir. Oğlan kısmı başlık kesmegününe karar verir ve kız tarafına haber yollar. Oğlan tarafı yakın dost veakrabaları ile birlikte başlık kesmek için kız evine giderler. Bu ziyaretlergenellikle Cuma gününe denk getirilmeye çalışılır. Oğlan babası başlık kesmeyegiderken bir keçi veya koyun hediye olarak götürür. Kız tarafı getirilen buhayvanı keser, yemek yapılıp misafirlere ikram eder. Yemek yiyip çaylar daiçildikten sonra asıl konuya geçilir. Oğlan tarafı ne kadar başlıkistenildiğini kız babasına sorar. Kız babası da her yıl değişen rayice göre nekadar istediğini belirtir. Bu şekilde pazarlık başlar ve başlığın ne kadarolacağı bir karara bağlanır.

Eskiden bu başlık parası kız babasında kalırdı. Ancak son yıllarda baba bu parayı kızınçeyizi için harcamaktadır.

Başlık kesimi yapıldığı gece kıza alınacak eşyaların neler olacağına da karar verilir.Düğün tarihide kararlaştırılır. Düğün başlık ödenmeden yapılmaz. Başlık geleneği halen sürse de eski ağırlığını kaybetmiştir. Bu uygunsuz geleneğin kaldırılması için zaman zaman idareciler önderlik de yapmıştır.

Gergerve köylerinde düğün çok fazla yapılmaz. Damadın babası, ablası, yengesi kızıalıp getirirler. Dini nikah kıydırırlar ve aynı gece gerdeğe girerler.

Düğünyapılarak yapılan evlenmelerde tespit edilen düğün tarihinde davul zurnagetirilir. İki gün oyunlar oynanır yemekler yenir. Gerger’deki düğünlerde içkiiçilmez. Gelin alma işi genellikle Perşembe ya da Pazar gününe denk getirilir.

Gelinalma günü erken kalkılır. Araçlarla gelin almaya gidilir. Gidilerken silahatılır, türküler söylenir, oyunlar oynanır. Gelinin bulunduğu odayı kız kardeşiyoksa yengesi kilitler ve bahşiş ister. Buna ‘’kapı ardı’’ denir. Bahşişalınınca kapı açılır. Gelini araca damadın kız kardeşi veya amcası bindirir. Gelininbaşına yeşil, kırmızı bir tül örtülür.

Gelineve geldiğinde damadın anası gelinin başına çerez saçar. Araçtan indiğinde iseayağının önünde su bardağı kırar.

Damat,kız evinden getirilen damatlık elbiseyi giyer. Misafirlerin yanına geldiğindeüzerine çerezler atılır. Tebrikleri kabul eder.

Aynıgün dini nikah kıyılır. Gelin damadı kabul edip etmediği sorulduğunda ses ile değil başını hareket ettirerek cevap verir. 

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları