GERGER’DE SÜNNET VE KİRVELİK

Gerger ve çevresinde kirvelik kültürü çok önemlidir. Kirvelik sünnet ile başlar.

Gerger’desünnet yaşı genel olarak 5-7 arasındadır. 5 yaşını dolduran çocuklar sünnetedilir. Çocuğunu sünnet edecek kişi çok sevdiği birisine kirve olmasını teklifeder. Bu kişi kirveliği kabul ettiğinde çok güçlü bir dostluğun başlangıcıolur.

Sünnettenen az bir hafta önce kirve olacak kişi hazırlıklara başlar. Hem sünnet sahibi hemkirve keçi veya koyun keserek ikramlar için hazırlıklara başlar ve hediyeleralırlar.

Sünnetdüğünü Mevlüt okutma şeklinde veya davul zurna çaldırılarak yapılabilir. Sünnetdüğünü çalgılı yapılıyorsa iki gün sürer. Kirvenin sünnet evine getirilmesiçocuğun babasının yakınlarına düşer. Kirve sünnet evinde davul ve zurna ilekarşılanır.

Sünne tsabahı erken kalkılır, sabah namazları kılınır. Mevlit okunur,yemeklerhazırlanır. Yemekler yer sofralarından yenir. Sünnet yemekleri genellikle etlipilav, kuru fasulye, salçalı etli patates, kavurmadır.

Gerger’deeskiden bu yana sünneti genelde berberler yapar. Sağlık memuru ve doktorunyaptığı sünnetler giderek artmaktadır. Berber sünnetçilere ve çalgıcılara halkarasında ‘’Gevende’’ denir.

Kirveyesandalye ya da o yükseklikte oturacak bir yer düzenlenir. Sünnet olacak çocukönceden güzelce banyo yaptırılır. Bütün çamaşırları değiştirilerek hazırlanır.Kirvenin kucağına oturur. Kirve bu arada sünnet olacak çocuğa hediyeleriniverir. Hediyeler genellikle saat, yüzük, altın ve elbise şeklinde olabilir.Sünnet işlemi tamamlandıktan sonra çocuk önceden hazırlanmış yatağa yatırılır.Kirve ve misafirler kirvenin verdiğinden fazla olmamak kaydıyla sünnetçiyebahşiş verir.

Sünnetdüğünü ile başlayan kirvelik kardeşlik gibidir. Aileler birbirini kardeş sayar.Keder ve tasa da birbirlerine yardımcı olurlar.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)

Facebook Yorumları